Nowe/stare wille w rejestrze zabytków

środa, Maj 13, 2009 9:00
Kategoria: Wille

Konstancin doczekał się kolejnych czterech willi w rejestrze zabytków. To kropla w morzu, bo na decyzję czeka jeszcze 100, ale dla tych 4 rezydencji przyszłość jest już uratowana. Wybrane i mianowane na zabytki wille to : Este, Piaski, Szarotka i Sans Souci. Do rejestru wpisane zostały w kwietniu.

Willa Este – przy Batorego 19 to wczesnomodernistyczna willa z 1911 roku. Projektował ją Michał Tołwiński. W latach 80 tych wille kupiła Małgorzata Niezabitowska – ówczesny rzecznik prasowy rządu.
Willa Szarotka wzniesiona została w okolicach roku 1914. Zachowała się częściowo jedynie kompozycja elewacji.
Willa Piaski - ul. Wierzejewskiego 12, wzniesiona w 1922 roku projektu Marcina Weinfelda. Przebudowany mocno przed II wojną światową. Willa miała sporego pecha – kilka razy spłonęła.
Pod tym samym adresem mieści się czwarta wpisana do rejestru willa – Sans Sousi. Względem piasków jest do budynek późniejszy o 7 lat ale ma spore walory historyczne i artystyczne. Obecnie oba budynki należą do Centrum Rehabilitacji Ruchu – STOCER.

Both comments and pings are currently closed.

1 odpowiedź do: “Nowe/stare wille w rejestrze zabytków”

  1. Nieruchomości Konstancin » Willa Poranek i Rozpacz – konstancińskie ruiny pisze:

    Marzec 14th, 2010 o 17:37

    [...] W modnym Konstancinie spotkamy nie tylko piękne nowoczesne domy, pełne najwyższej klasy elektroniki czy też odrestaurowane za grube miliony eleganckie rezydencje dla najbogatszych – całkiem spora część starej części Konstancina popada w ruinę i niszczeje, a miasto niewiele z tym może zrobić, wille mają bowiem swoich właścicieli, a do rejestru zabytków wpisane nie są. [...]

statystyka